Evde Sonda Takma Hizmeti
Evde Sonda Takma Hizmeti

Evde Sonda Takma Hizmeti

Sonda uygulaması, geniş bir anlamı ifade eder fakat genel olarak evde bazı hastalıkların tedavi edilmesinde uygulanan, uzman doktorlardan ve hemşirelerden mesaneye yapılan tıbbi bir uygulama sistemidir. Bu işlemler alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır ve tıbbi ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmelidir.

Evde sonda takma ya da çıkarma hizmeti de hastaneye veya herhangi bir kuruma gitmesi mümkün olmayan kişilerin ihtiyaç duyduğu hizmet şeklidir. Bir diğer ihtiyaç yöntemi olarak hastanede tedavisi uygulanmış fakat eve nakil olmuş kişilerin tedavisini gerçekleştirmesidir. Durum ne olursa olsun, çeşitli nedenlerden dolayı evde sonda hizmetinden yararlanmak mümkündür.

Vita mobil evde sağlık merkezi olarak yılların tecrübesi ile sizlere hizmet vermeye devam etmekteyiz. Kişiler günlük yaşam şeklinden etkilenmeden, hayat koşullarının dışarısına çıkmadan tedavilerini sürdürürler. Ailesinin ve sevdiklerinin yanında bu hizmetleri gerçekleştiren kişilerin iyileşme sürelerinde kısalma vardır.

 

Sonda Uygulamaları

Evde sonda hizmetleri kapsamında bulunan uygulamalar mevcuttur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

1.Mesane Kateterizasyonu

Mesanenin tıkanık olması durumunda ya da idrar yapamama durumunda idrarın boşaltılması için kullanılan bir uygulamadır. Uzman kişiler tarafından steril bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Katater, idrarın mesaneden çıkarılmasına yardımcı olur. Genellikle acil durumlarda kullanılabilir.

2. Nazogastrik Sonda (Beslenme Sondası)

Çiğneme veya yutma zorluğu yaşayan hastaların beslenmesini sağlamak amacıyla burundan mideye kadar ilerletilen uygulamadır. Hastalar beslenme sondası ile birlikte yeterli bir şekilde beslenme sağlayabilirler. Genellikle burun veya ağız yoluyla yerleştirilir ve mideye, bağırsaklara yönledirilir.

Evde nazogastrik takma işlemi bir süre evde tedavilerine devam etmesi gereken ve ağız yoluyla beslenemeyen hastalara uygulanacak bir yöntemdir. Bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi mümkündür.

 

İdrar Sondası Nedir?

İdrar sondası, idrar yollarından idrarın dışarı atılması için kullanılan tıbbi bir yöntemdir. İdrar sondaları farklı boyutlarda ve şekillerde olabilir ve kadınların farklı sondası, erkeklerin farklı sondası bulunur. İdrar yolu enfeksiyonları, idrar yolu tıkanıklığı, idrar yolu cerrahisi için kullanılabilir.

 

İdrar Sondası Hangi Durumlarda Takılır

İdrar sondası takma işlemi genellikle şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Prostat büyümesi dahilinde çok az idrar yapabilen ya da hiç yapmayan kişilere sonda uygulaması yapılır. Aynı zamanda çok fazla idrara çıkan kişiler için de uygulanabilir bir yöntemdir.
 • Bazı cerrahi ameliyatlardan sonra, idrar yolu cerrahisi işlemlerinden sonra, idrarın dışarı atılmasına yardımcı olmak için takılır.
 • Nörolojik hastalıklarda idrar kesesinde oluşabilecek fonksiyonel bozukluklara bağlı olarak takılır.
 • İdrar inkontinansı durumlarında sonda takılma işlemi uygulanır. İdrar inkontinansı, idrar kaçırma anlamına gelir.
 • Hastanın uzun süre yatakta kalması durumunda da idrar sondası işlemi gerçekleştirilir.

 

Evde Sonda Takma Hizmeti

Evde idrar sondası takma, hastanın evdeki tedavisi devam ederken ihtiyaç durumlarında evde bakım hemşiresi tarafından uygulanan hizmet şeklidir. Evde sonda takma uygulaması sırasında öncelikle hekimin talepte bulunması ve tedavi planına sonda takma hizmetinin dahil edilmesi gerekmektedir.

 

Evde Sonda Takma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir

Evde sonda takma işlemleri genel olarak şu şekilde gerçekleştirilir:

 1. Evde sonda takılması hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler öncelikle Vita mobil evde sağlık merkezi ile iletişime geçerler. Bizler de bunun sonucunda hastalarımızdan ve hasta yakınlarından detaylı bilgileri ediniriz.
 2. Mevcut sonda mı değiştirilmeli yoksa ilk kez mi sonda takma işlemi gerçekleştirilmeli sorusu tedaviye başlamadan önce öğrenilmesi gereken ilk önemli sorulardan birisidir.
 3. Hastanın mahremiyetine uygun olarak erkek – kadın hemşire görevlendirilmesi yapılır. Randevular uygun saat ve tarih için planlanır.
 4. Evde bakım hemşiresi, gerekli olan steril ve tek kullanımlık malzemeleri yanında getirir.
 5. Hasta ve hasta yakınları ile iletişime geçilir, başlamadan önce sorulması gereken sorular sorulur ve gerekli bilgilendirmeler yapılır.
 6. Evde sonda takma hizmetini deneyimli uzman kişiler yapmalıdır.
 7. Mesaneye idrar sondası borusu takıldıktan sonra teyit edilme işlemi sağlanır.
 8. Evde sonda takma uygulaması genel olarak 10 dakika kadar sürer. İşlem sırasında hafif ağrılar hissetmek oldukça normaldir.
 9. İdrar sondası hastanın yatağının yanında sabit bir şekilde durur ve hastanın ayağa kalkma ihtiyacı olduğunda kolay bir şekilde elde taşınabilir.
Evde Sonda Takma Uygulamasının Avantajları

Evde sonda hizmeti, birçok farklı avantaj sağlar. Sırasıyla evde sonda takma uygulamasının avantajları şu şekildedir:

 • Hastalar diledikleri kadar kendi evlerinde kalabilirler ve seyahat etmelerine gerek yoktur. Hastanın konforu bozulmadan aile fertleri ile birlikte verilen bir hizmet şeklidir.
 • Hastalar hastaneye veya herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmek zorunda kalmayacakları için maliyet oldukça azalır ve zamandan tasarruf da ters yönde artar.
 • Hastaya ve hasta yakınlarına tedavi süresi boyunca manevi destek de verilir.
 • Hasta mahremiyeti korunur.
 • Hastalara daha kişisel bir bakım sunulur. Hastaların kendi evlerinde gerçekleşen bir işlem olduğu için daha rahat hissetmelerini sağlar.
 • Hastaların evde enfeksiyon riski azalır. Evde sterilize edilen ortam hastane ortamından daha sağlıklıdır.

 

Vita mobil evde sağlık merkezi ile iletişim kurabilir ve evde sonda takma hizmeti hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Evde yapılan uygulamalarda alanında uzman sağlık çalışanları gerekli tüm ekipmanları sunar. Steril bir ortamda sonda takma işlemleri gerçekleştirilir. Hasta ve hasta yakınlarına gerekli tüm bilgiler aktarıldıktan sonra tedaviye başlanır. Tedavi sonrasında da uzman hemşire, doktor tedavi edilen hasta ile iletişimde kalır

.https://vitasaglikkabini.org/istanbul-evde-saglik/

 

 

 

Yayınlanan:Genel

Yorumlar (Cevap Yok )

Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın

Call Now Button
%d