Evde Bakım Hizmeti Nedir?

Evde Bakım Hizmeti Nedir?

Evde bakım hizmeti; yaşlıların, yatağa bağımlı hastaların, kronik rahatsızlığı olan kişilerin hastalıklarının tedavi süreçlerinde bireylerin yaşam kalitesini artırarak kendi evinde destek verilen hizmet şeklidir. Kişiler nedeni ne olursa olsun evlerinde bakıma ihtiyaç duyabilirler ve kendilerini kendi konfor alanlarında daha rahat hissederler.

Hekimlerin yönlendirmeleri ile birlikte hasta kişilere, kendi yaşam alanlarında üstelik aileleri ile birlikte hemşireler tarafından fizyolojik, psikolojik ya da tıbbi bakım modelleri uygulanır. İhtiyaç duyulan hizmet şekli ne ise tedavi yöntemleri de ona uygun olarak yapılır.

Vita Mobil  Evde Sağlık Hizmeti olarak sizlere yıllardır hizmet vermekteyiz ve alanımızda öncü olmaya devam etmekteyiz. Günlük yaşam şeklinize ve konfor alanınıza uyum sağlayarak sizlere hizmet veriyoruz. Böylece motivasyonunuz her zaman yüksek kalabiliyor ve iyileşme süreniz kısalıyor.

 

Evde Bakım Neleri Kapsar?

Evde bakım hizmetlerinin istek ve ihtiyaçlara göre değişiklik gösterdiğini bilmeniz gerekir. Oldukça kapsamlı olan bu hizmet şekli hastalık türlerine ve derecelerine göre farklılık gösterir. Evde bakım hizmetleri neleri kapsar sorusu maddeler halinde aşağıdaki gibidir :

 • Yaşlılığa bağlı nedenler
 • Nörolojik rahatsızlıklar
 • Check-up uygulamaları
 • Enfeksiyon uygulamaları ve enfeksiyonun takibi
 • Pansuman hizmeti
 • Ameliyat sonrasında yara bakımı
 • Kronik hastalıkların takibi
 • Laboratuvar teknikleri ve tanısına ait testler
 • Engele bağlı nedenler
 • Uzun vadede ihtiyaç duyulan hastalıklar (alzheimer gibi)

 

Evde Hemşirelik Hizmeti

Evde hemşirelik hizmeti, belirli hastalıkların tedavisine uyarlanan hizmettir. Yaş fark etmeksizin, kronik rahatsızlığı olan hastaların veya terminal dönemdeki hastaların (genellikle yaşamının son zamanlarını ifade eden bir terim) bakımını hemşireler üstlenir. Evde bakım gerçekleşirken alanında uzman hemşireler öncelikle hastalarını muayene ederler ve gerekli teşhisleri koyarlar.

Yine kan alma, boğaz ve idrar tahlilleri, yara bakımı ve sonda takılması gibi incelemeler de hemşireler tarafından evde gerçekleştirilir ve uzman hekime bildirilir. Hemşireler hastaları ile bağ kurarlar ve hastalığın seyrine bağlı olarak onları sık sık ziyaret ederler. Hemşirelik hizmeti aynı zamanda günlük, aylık ya da haftalık olabilir. İhtiyaç sahibi kişinin hastalığının şiddetine bağlı olarak hizmet zamanı değişir.

Vita Evde Sağlık merkezinde bulunan uzman hemşirelerimiz tüm mesleki etik kurallara bağlı kalarak hizmet verir. Tüm ilgili yaklaşımını hastaya yansıtır ve her konuda hastasını rahatlatır.

Ameliyat ve Doğum Sonrası Evde Bakım Hizmeti

Doğum sonrasında annenin erken dönemde toparlanması bebek açısından oldukça önemlidir. Bunları gerçekleştirirken alanında uzman bir hemşireden doğum sonrası evde bakım hizmeti alabilir. Anne ve bebeğin sağlık risklerini en alt düzeye getirmek için uzman kişilerin yardımcı olması gerekir.

Yeni doğum yapmış annenin bilinçli ve doğru bir şekilde bebek bakımını üstlenebilmesi için profesyonel yardım alması gerekir. Bebeklerin bakımının da önemli ölçüde özenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Anneye verilecek doğum sonrası bebek eğitimi sayesinde artık anne daha çok bilinçlenir. Bebeğin gazının nasıl çıkarılması sorunu, bebeği tutma şekli, bebeğin bezini değiştirme gibi sağlık açısından önem taşıyan konular anneye aktarılır. Böylece anne ve bebek hızlı bir şekilde birbirine adapte olur.

Ameliyat sonrasında evde bakım süreci oldukça önemlidir çünkü iyileşme süreci hastaneden çıktıktan sonra da devam eder. Ameliyat sonrası pansumanlar, gerekli bakım hizmetleri alanında uzman hemşireler tarafından kendi yaşam alanlarınızda sizlere sunulur.

Ameliyatın küçük ya da büyük olması fark etmez, hastalar çoğu ameliyat sonrasında bilişsel bir tedaviye ihtiyaç duyarlar. Tüm hastaların bir nekahat süresi vardır ve bu süre boyunca profesyonel destek çok önemlidir. Evde bakım süresi boyunca yakınlarınızın günlük hayattaki meşguliyetleri dolayısıyla ilgi azalır ve bu yüzden evde bakım hizmetlerine ihtiyaç duyulur.

 

Evde Bakım Hizmeti

Evde Bakım Hizmeti

Evde Bakım Hizmeti

Evde Bakım Hizmeti

  

Evde Bakım Hizmeti

 

Evde bakım hizmetlerinden yararlanabilecek kişiler en önemlisi iyileşme dönemini evde geçirmek isteyen kişiler ya da evine bağlı kişiler olacaktır. Maddeler halinde evde bakım hizmetlerinin sunulduğu kategoriler şu şekildedir:

 • Ameliyat sonrasında bakıma ihtiyaç duyan kişiler.
 • Kanser tedavisi, alzheimer, kalp rahatsızlıkları gibi kronik rahatsızlığa sahip kişiler.
 • Yaşlılar ve engelliler.
 • Günlük yaşam aktivitesini sürdürürken birilerinin desteğine ihtiyaç duyan kişiler.
 • Yeni doğum yapmış anneler. Özellikle de bebek bakımı konusunda profesyonel destek almak isteyen anneler.
 • Fizyoterapi ve psikoterapi sürecini evde geçirmek isteyen hastalar.
 • Laboratuvar tetkiki yaptırmak isteyen kişiler.

Aslında daha fazla sıralanabilir kategoriler mevcuttur. Bu kategorilerin en önemli ortak özelliği her gruptaki hastanın gerçekten evde bakıma ihtiyacının olmasıdır. Bakımının yapılması için hastaneye gidemeyecek kişiler ve bakımının evde yapılmasını tercih eden kişiler bu hizmetten istedikleri şekilde yararlanabilirler.

 

Evde Bakımın Avantajları Nelerdir?

Evde bakım hizmeti, hastaları ve sağlık çalışanlarını hastanın konfor alanından dışarı çıkmadan bir araya getiren sistemdir. Evde bakımın avantajları şu şekilde sıralanabilir :

 • Hastalar, kendi yaşam alanlarının dışına çıkmadan hizmet alırlar ve konfor alanlarını terk etmek zorunda kalmazlar.
 • Tedavi sırasında hastanın yanında ailesi ve yakınları bulunur ve motive olması açısından çok önemlidir.
 • Hastaların yaşam kalitesi huzuru bozulmadan artacaktır.
 • Dışarıdaki enfeksiyon riski evdeki enfeksiyon riskinden daha fazla olacağı için hastalar steril ortamlarında tedavi görürler.
 • Hastaya özel birebir programlar hazırlanır ve tedaviye daha çok odaklanılır.
 • Zaman kaybı ortadan kalkar.

Vita Mobil  Evde Sağlık Hizmetleri ayağınıza kadar gelmeye hazır, siz yeter ki isteyin! Alanında uzman hemşire kadromuz ile birlikte evde bakım hizmetini steril ortamlarda sizlere sunuyoruz. Verdiğimiz hizmetlerle birlikte hastalarımızın daha hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak tanırken hasta yakınlarının stres seviyesini de azaltmaya devam ediyoruz. Sağlığımız hepimiz için çok önemli ve güven gerektiren bir durum. Sizleri bize güvenmeye davet ediyoruz ve daha sağlıklı bir hayat için Vita Evde Sağlık Hizmetleri diyoruz

Yayınlanan:Genel

Yorumlar (Cevap Yok )

Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın

Call Now Button
%d blogcu bunu beğendi: